Wyróżniamy cztery rodzaje kuwet. Jest to:

– zakryte (występuje również z daszkiem pełnym lub półotwartym),
– otwarta,
– samoczyszcząca,
– z podwójnymi dnem.
Te kocie toalety wymieniają się tym, albowiem dla ilustracji kociej toalety zadaszonej, ograniczone jest wysypywanie się żwirku, a przez zastosowane w niej specjalnego filtru nie rozprowadza się nieprzyjemny zapach. Przeznaczone one są dla kociaków, które lubią kopać, ale uważaj – nie każde koty są w stanie godzić się na nie, choć większość zgadza się, aczkolwiek widnieją wyjątki, które za nic nie chcą wejść.
Natomiast w przypadku kuwety otwartej (klasycznej), która bywa najczęściej stworzona z tworzywa sztucznego, jest ta zarezerwowana dla wszelkich kotów. Należy zapamiętać o odpowiednim rozmiarze. Poszczególne z nich są uzbrojone w zakończenie, byle bez problemu podtrzymywać higienę.

Kuweta samoczyszcząca, fenomenalny wybór dla osób, które po prostu brzydzą się wywiązywać się z tej czynności. Jest to urządzenie, które jest wyposażone w wykrywacz ruchu. Po momencie, który został przez nas ustawiony, bądź po okresowości, kocia toaleta samoczynnie uruchamia mechanizm, który zamiata brudy do pojemnika, lub do kanału ściekowego. W budowie bardzo wyróżnia się od innych kocich toalet.

Kocia toaleta z podwójnym dnem, jest ona złożona z dwóch części, jedna jest sitem z otworami (wielkość zależna jest od zestawu). Przez tą część płynne zanieczyszczenie spada w dół. Ten typ kociej toalety egzystuje w dwóch podgatunkach – w których można wysypać żwirek oraz w jakich nie można. Jest to najlepsza kategoria dla takich osób, które na okrągło czyszczą kuwetę.

Rozmiary kocich toalet
Wyróżniamy trzy rozmiary kocich toalet, aczkolwiek są to rozmiary dla kotów które:

– skończyły już 84 dzień życia,
– nie nie skończyły jeszcze dwunastego tygodnia życia,
– są już dojrzałe.
Kocia toaleta dla drobnych kociąt nie powinna być za wysoka, jako może pociągać za sobą uciążliwość przy wejściu. Gdy kotek już skończy 84 dzień życia życia, można uzyskać nową i przewyższającą rozmiarem kocią toaletę, stąd to, aby wsypać odpowiednią ilość żwirku. Od kiedy kot już będzie dorosły, trzeba będzie wtedy dopasować rozmiar pod jego wielkość.
Najlepiej wybrać rozmiar o model większy i mieć pewność, że będzie ona odpowiednia dla kotka. Jeśli kotek ma problemy ze stawami, to nie wybieraj mu kuwet z wielkimi progami. Jeśli kocię uwielbia rozkopywać i zakopywać brudy w żwirku, to najlepszy jest wyżej podany model zakryty, ale było na górze napisane – należy uważać, aczkolwiek wybrane koty mogą nie akceptować takowych kuwet, większość akceptuje, albowiem zdarzają się wyjątki.
Gdy nie podoba Ci się to, iż kuweta jest dostrzegalna w Twoim pomieszczeniu, to wolno Ci zdecydować się na zakup mebla, w jakim można wstawić w środek kocią toaletę, jeśli nastąpi pewny przypadek, bo ograniczy Cię nieduża przestrzeń, to możesz się zdecydować na kocią toaletę narożną, jaką można ustawić w kącie. Dostępne są w asortymencie kuwety narożne z zadaszeniem, jak i również bez daszka.
Warto również kupić wyposażenie, jakie uproszczą {sprzątanie|oczyszczanie odchodów zarówno jak i obsługę, utrudniają roznoszenie żwirku poza kuwetę i neutralizują bardzo nieprzyjemne zapachy.
żwirek dla kota