Koty są gatunkiem zwierząt, u których bardzo łatwo jest wywołać stres. Najlepiej by opiekun wiedział na jakie sygnały u swojego pupila zwracać uwagę.

CZYM JEST I JAK ROZPOZNAĆ STRES U KOTÓW?
Stres jest fizjologiczną reakcją organizmu na wydarzenia wzbudzające niepokój, czyli stresory. Czasami stres wywołują zmiany, a nasze zwierzęta są na nie szczególnie reaktywne. Kot w stresie może mieć skurcze uszu – uszy są uciekające do tyłu; dużo mruczeć lub miauczeć; ciągle się myć; mieć spocone poduszeczki łap; drżeć; tracić sierść, ocierać się, oraz wykazywać wysoką chęć uwagi lub zabawy, lub wręcz przeciwnie – unikać jej i się chować. Napinanie mięśni i zmiany w nawykach także powinny nas zaniepokoić. W sytuacjach skrajnego, utrzymującego się stresu zwierzęta mogą także wykazywać zachowania autoagresywne i agresywne (np. wgryzanie się we własne ciało), albo wymiotować bądź dostać biegunki.
Niewątpliwie objawy tego typu powinny być najpierw skonsultowane z weterynarzem żeby wykluczyć choroby.

JAKIE MOGĄ BYĆ POWODY STRESU U KOTA?
Koty łatwo wpadają w stres. Często opiekun nie zdaje sobie sprawy, że prosta czynność taka jak np. przemeblowanie może wzbudzić u zwierzaka niepokój. Na jakie stresory zwierzęta są więc wrażliwe? Mogą to być m.in.:
przeprowadzka – znaczny stres, koty uznają mieszkanie jako swoje terytorium
pojawienie się nowej osoby lub innego zwierzęcia
urlop opiekuna
remont lub przestawienie mebli
niska stymulacja – zwierzę się nudzi, zbyt mało się bawi
samotność
głośne dźwięki
za mało przestrzeni – również obecność innych zwierząt
podróż – koty są domatorami, nie lubią być odciągane od swojego terytorium
zmiany rytmów dnia
zmiana opiekuna
śmierć lub przeprowadzka domownika
uraz
choroba
agresja
brak kryjówki.
KOT W STRESIE – JAK MU POMÓC?

Gdy to możliwe – najlepiej zlikwidować przyczynę stresu. Zmiany typu nowy kot w rodzinie powinniśmy przeprowadzać powoli – na początku oswajając i przyzwyczajając zwierzęta do wspólnego pobytu po kilka minut dziennie i stopniowo wydłużając ten czas. Pomocne mogą być kocie transportery w przeprowadzeniu tej operacji. Jeśli głównym stresorem naszego kota jest nuda, dobrze jest zaopatrzyć się w wystarczającą ilość drapaków i zabawek dla kotów. Bardzo korzystna jest także wspólna zabawa z właścicielem, głaskanie i przytulanie zwierzaka, a także spokojne mówienie do niego. Zwierzak musi mieć też zapewnioną kryjówkę, domek, miejsce do schowania się. Innym pomysłem na złagodzenie cierpienia naszego kota są produkty z feromonami dla kotów, w formie np. obroży czy aerozolu. W sprzedaży dostępne są też produkty z L-teaniną bądź L-tryptofanem w formie np. kapsułek czy karm, które mają działanie uspokajające. Warto jednak mieć na uwadze, że są to rozwiązania doraźne np. w sytuacji konieczności zawiezienia gdzieś kota.

https://www.krakvet.pl/chy_m_Koty_Akcesoria-dla-kotow_Transportery-i-akcesoria-30218.html transporter dla kota