Świnka morska, a inaczej kawia domowa, jest lubianym zwierzątkiem domowym. Z uwagi na swoje niewielkie rozmiary jest ciekawą opcją dla tych, dla których nierealne jest przygarnięcie psa lub kota. Świnka morska nie ma zbyt dużych wymagań, w kwestii jedzenia – jest zwierzęciem roślinożernym, przede wszystkim sianem. Pokarm świnki morskiej powinno się urozmaicać warzywami i owocami, jak na przykład pietruszka, marchew i\lub mniszek lekarski. Trzeba zapewnić śwince stały dostęp do wody, a także klatkę dla świnki morskiej ze ściółką i niezbędnymi akcesoriami.

Klatka dla świnki morskiej.

Śwince morskiej możemy zakupić zwykłą klatkę dla gryzoni, którą dostaniemy bezproblemowo w każdym sklepie z akcesoriami dla zwierząt albo online. Klatka dla świnki morskiej nie musi mieć dużej wysokości, ponieważ zwierzęta te nie lubią się wspinać. Z tego powodu istotna jest wielkość spodu klatki. Spód klatki może być zrobiony z plastiku, a pręty metalowe. Minimalnym rozmiarem klatki jest 80x50x40cm, możemy wybrać objętość większą, w szczególności gdy planujemy hodować tam więcej zwierząt.Ważnym jest, żeby pręty w klatce nie były położone w dużych odległościach, gdyż może to grozić zaklinowaniem się świnki między nimi. Klatkę dla świnki morskiej poleca się wyłożyć ściółką i\oraz dokupić odpowiednie wyposażenie – domek dla świnki morskiej, poidełko i miseczkę.

Podłoże w klatce dla świnki morskiej.

Zwykle ściółką klatki dla gryzoni są trociny lub granulat. Trociny są niedrogie i świetnie nadają się do wyłożenia klatki. Wadą trocin jest pylenie i wysypują się z klatki. Inną możliwością jest granulat, który wykazuje się wysoką chłonnością, ale bywa nieco twardszy w porównaniu do trocin. Oprócz tego są dostępne maty dla gryzoni, z którymi prosto utrzymać czystość w klatce, jednak ich wadą jest brak możliwości kopania w ściółce, co świnki morskie uwielbiają.

Wyposażenie klatki dla świnki morskiej.

Żeby uprzyjemnić klatkę swojej świnki morskiej należy umieścić w środku potrzebne akcesoria, z których najważniejszy jest domek dla świnki morskiej. Dzięki temu świnka poczuje się bezpiecznie, jako,że będzie miała kryjówkę, gdzie może schować się aby odpocząć lub uspokoić się, gdy pierwszy raz przyniesiemy ją do domu.

internetowy sklep zoologiczny